Президент України наголосив, що підприємства повинні фінансово підтримувати профільні технікуми та училища, вкладаючи кошти в інфраструктуру знань.
Криза професійної освіти зумовлена певними глобальними чинниками, зокрема демографічним спадом, який спостерігається як в Україні, так і у світі. Цю інформацію озвучив т.в.о. міністра освіти Сергій Шкарлет під робочої поїздки до Дніпропетровської області на чолі з президентом України.
Під час візиту Сергій Шкарлет відвідав державний навчальний заклад «Криворізький центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі», де представив план заходів із розвитку професійної освіти в Україні:
Криза професійної освіти зумовлена певними глобальними чинниками, зокрема демографічним спадом, який спостерігається як в Україні, так і у світі, зростанням трудової міграції, в результаті якої найкращі українські фахівці їдуть за кордон, доступністю освіти за кордоном, соціальними запитами молоді щодо першого робочого місця. Тому постала потреба в модернізації профосвіти для сталого розвитку суспільства.
Унаслідок модернізації системи професійно-технічної освіти отримаємо:
- механізми для здобуття професійної освіти впродовж життя;
- створення умов для розвитку співробітництва закладів освіти, бізнесу і місцевої влади;
- можливість здобувати безкоштовну професійну освіту дорослим;
- широкий вибір надавачів послуг: державні, комунальні, приватні заклади на виробництві;
- можливість здобувати профосвіту у професійних коледжах, а професійне навчання здійснювати на виробництві та у сфері послуг;
- доступ до здобуття різних рівнів кваліфікації̈ (ступенева освіта).
Для створення ефективної системи управління та фінансування закладів професійної освіти буде запропоновано нову модель управління у сфері профосвіти на рівні регіону з обов’язковим залученням усіх зацікавлених сторін, – сказав т.в.о. Міністра Сергій Шкарлет.
Також план модернізації передбачає оновлення навчальної та соціальної інфраструктури закладів професійної освіти із залученням інвестицій, адже лише 6% таких закладів оновлено. Особлива увага приділятиметься популяризації професійної освіти та створенню гнучкої системи консультування молоді щодо здобуття робітничих професій.
Про необхідність розвитку профосвіти наголосив й Володимир Зеленський. На зустрічі президента з представниками бізнесу Кіровоградської області було порушено тему забезпечення виробничих галузей кваліфікованими економістами та інженерними кадрами.
Як зауважив глава держави, підприємства повинні фінансово підтримувати профільні технікуми та училища, вкладаючи кошти в інфраструктуру знань:
Якщо власники підприємств платитимуть молодому спеціалісту після вишу 1000 доларів, за умови, що він (спеціаліст) має бути хорошим фахівцем, тобто, добре навчатися… якщо власники підприємств зацікавляться таким спеціалістами та братимуть їх на роботу, то в університетах буде шалений конкурс на спеціальності, які потрібні власникам таких підприємств. І навчатися такі студенти будуть дуже добре, адже матимуть мотивацію й будуть упевнені в хорошій заробітній платі після вишу.
Нагадаємо, учні профтехів 70% навчального часу проводитимуть на підприємствах, в офісах та установах.