facebook

Директор Калуського політехнічного коледжу довів свою невинуватість у судах

;

За незаконне кримінальне переслідування держава має йому виплатити понад 300 тис. гривень

3 квітня у Калуському місцевому суді завершили розгляд цивільної справи про відшкодування шкоди, завданої незаконними діями органами досудового слідства та прокуратури, — повідомляє Калуський міськрайонний суд на своїй сторінці в соціальній мережі, інформують “Вікна”.

«Позивач стверджував, що в 2018 році його було затримано та поміщено в камеру попереднього затримання в Калуському відділі поліції, а слідчим суддею Івано-Франківського міського суду обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою з альтернативою внесення застави.

Його спершу звинувачували за ч. 3 ст. 368 кримінального кодексу України, проте коли таке звинувачення зовсім не підтвердилось, прокурор змінив кваліфікацію правопорушення за ч. 1 ст. 368 КК України та направив обвинувальний акт до суду. (Стаття 368 КК України — Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою. — Авт.).

Судовий розгляд першою інстанцією тривав 3 роки. Вироком Калуського суду його було виправдано. Прокурор не погодився з цим вироком, та звертався до апеляційного суду, однак апеляційна інстанція вирок залишила в силі. Хоч виправдувальний вирок і набув законної сили, щодо нього продовжував тривати суд, так як прокурор, який не погодився з його виправданням, ініціював продовження розгляду справи касаційним судом, поставивши в касаційній скарзі питання про скасування рішень судів першої та другої інстанції з направленням справи на новий розгляд в суд першої інстанції.

Тільки після розгляду Верховним Судом даної кримінальної справи з винесенням постанови, яка є остаточною і оскарженню не підлягає, щодо нього кримінальне переслідування завершилось. Таким чином, він був підданий незаконному кримінальному переслідуванню та знаходився під слідством і судом.

Суд дослідивши письмові докази, з урахуванням засад розумності та справедливості прийшов до висновків про наявність правових підстав для стягнення моральної шкоди у мінімальному визначеному законом розмірі, що становить 284 527,00 гривень.

Водночас постановив стягнути 29 200,00 гривень за відшкодування суми, сплаченої у зв’язку з наданням юридичної допомоги в межах кримінального провадження та 3000,00 гривень витрат на надання професійної правничої допомоги», — йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, про затримання директора Калуського політехнічного коледжу Петра Гринькевича повідомили у липні 2018 року. Йому інкримінували отримання неправомірної вигоди у розмірі 300 доларів США за поселення в студентському гуртожитку коледжу.

Кримінальну справу розглядав Калуський міськрайонний суд, який 4 жовтня 2021 року виніс вирок у цій справі.

На підставі наявних доказів суд дійшов до висновку про наявність у кримінальному провадженні проти директора політехнічного коледжу факту провокації вчинення злочину з боку органів досудового розслідування, визнав директора невинуватим та виправдав його.

Приєднуйтесь до нашої нової спільноти ОСВІТА UA

ПОСИЛАННЯ:https://www.facebook.com/groups/1023345988199205/?ref=share

Прокурор Калуської окружної прокуратури подав апеляційну скаргу на це рішення суду. Постановою колегії суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Івано-Франківського апеляційного суду від 19 січня 2022 року скаргу було залишено без задоволення, а вирок Калуського міськрайонного суду від 4 жовтня 2021 року — без змін.

Прокуратура подала касаційну скаргу. 31 серпня 2022 року Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду ухвалив вирок Калуського міськрайонного суду від 4 жовтня 2021 року та ухвалу Івано-Франківського апеляційного суду від 19 січня 2022 року залишити без зміни, а касаційну скаргу прокурора без задоволення. Ця постанова є остаточною й оскарженню не підлягає.

Таким чином Петро Гринькевич довів незаконність кримінального переслідування проти себе у судах. Також він подав цивільний позов до держави України в особі Івано-Франківської обласної прокуратури та Державної казначейської служби України про відшкодування шкоди, завданої незаконними діями органами досудового слідства, прокуратури й суду. Зокрема він просив стягнути на свою корить 400 тис. гривень моральної шкоди, заподіяної незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду, 29 200 гривень сплачених ним у зв`язку з наданням йому юридичної допомоги, а також 3000 гривень витрат за надання правової допомоги при розгляді даної справи.

«Судами всіх рівнів його визнано невинуватим у інкримінованих йому органами досудового розслідування і прокурором вчиненні корупційних діянь. Тому, внаслідок незаконного притягнення його до кримінальної відповідальності, засудження, незаконного затримання, тримання під вартою, застосування запобіжного заходу, вчинення щодо нього негласних слідчо-розшукових дій та інших примусів кримінального переслідування, публічного повідомлення в ЗМІ щодо його затримання за вимагання хабара, органами досудового слідства, прокуратури та суду йому була заподіяна шкода.

Незаконні дії та рішення прокурора та слідчого завдали йому моральних страждань, призвели до погіршення психологічного стану. У зв’язку з тим, що його було привселюдно затримано та надягнуто кайданки на робочому місці: в коридорі навчального закладу, який він очолює багато років, відносно нього було обрано запобіжний захід тримання під вартою, він був обмежений у вільному пересуванні, не мав права залишати місто Калуш. В мережі інтернет з`явилися публікації про вчинення ним злочину: вимагання і отримання хабара, що негативно впливало на нього і на членів його родини. Також принижувало його і компрометувало як доброчесну людину, керівника навчального закладу, як педагога з багаторічним досвідом, як наставника багатьох поколінь випускників та студентів політехнічного коледжу. У зв’язку з не законним кримінальним переслідуванням він був змушений вживати додаткових заходів для захисту від обвинувачення, доводити свою невинуватість, на що витрачати значний час та сили», — обґрунтував свій цивільний позов керівник коледжу.

Суд вирішив задовольнити цивільний позов частково. Зокрема, суд виходив з того, що Законом України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду» визначено мінімальний розмір моральної шкоди в місяць за час перебування під слідством чи судом в розмірі мінімальної заробітної плати станом на час вирішення справи — 6700 гривень. Строк перебування позивача під судом і слідством — з 5 липня 2018 року, коли його затримали до 19 січня 2022 року, коли виправдувальний вирок було підтверджено апеляційним судом — це 42 місяці та 14 днів (позивач просив також зарахували до строку перебування під слідством і судом період касаційного оскарження, однак суд його не врахував). Відповідно мінімальна моральна шкода — 284 527 гривень.

 

Чтайте також:  Чого не можна дозволяти вчителям?

Джерело.


Повернутись вверх