facebook

6 порад, як ефективно розвивати мовлення в учнів початкової школи

6 порад, як ефективно розвивати мовлення в учнів початкової школи

Обмежений словниковий запас у дітей, невміння зв’язно висловлюватися чи цікаво розповідати про почуте й побачене – жахлива проблема сьогодення. І вирішувати її слід не лише рівні школи. Перші знання дитина отримує в сім’ї, тож подбати про інтелектуальний розвиток слід і батькам. Наш сайт підкаже, які прості методи можна застосовувати на практиці батькам і педагогам, аби покращити мовлення учнів молодшої школи.

Порада 1. Читання казок
Цікаву для дитини лексику ми часто зустрічаємо саме в фольклорних творах. Учні початкової школи ще знаходяться в тому віці, коли фантастичні історії ще можуть їх зацікавити, привернути увагу до осмисленого сприйняття тексту. Зробити акцент варто саме на українських казках, аби освоювати з дітьми живу народну мову, розтлумачувати учням значення маловживаних слів: глечик, припічок, ослінчик, люстерко, жбан тощо.

Порада 2. Спеціалізовані видання
Ефективно розвивати усне та письмове мовлення допоможуть робочі зошити. Вони розроблені на базі програм для нової української школи, відповідають освітнім стандартам та чудово тренують учнівські навички. Зошит з розвитку мовлення 3 клас та 4 клас – незамінний помічник для підготовки дітей до ДПА. Працювати по таких зошитах можуть не лише педагоги, але й батьки вдома за власною ініціативою.

Чим корисні зошити для розвитку мовлення:

  • Закріплення знань на практиці.
  • Можливість поповнити словниковий запас дитини.
  • Учні тренуються висловлювати свої думки, складати змістовні розповіді.
  • Зошити цікаві багатьма ігровими моментами (головоломки, ребуси, кросворди).
  • Можливість виконувати завдання до кожної теми, включеної до шкільної програми.

Порада 3. Вчити вірші
Так, більшість дітей терпіти не може вчити вірші напам’ять. Проте це корисна навичка з двох причин. По-перше, тренування мозку та можливість краще проявляти його функціональні здібності. По-друге, діти завчають слова, яких раніше ніколи не чули. Тож дорослим дуже важливо в деталях проговорювати зміст віршованого твору, аби й закріпити освоєння нової лексики.

Порада 4. Настільні ігри зі словами
«Ерудит», «Хти я?», «Аліас», «Крокодил» – це легендарні ігри в слова та асоціації. Починаючи з шестирічного віку, дитина зможе впоратися із завданнями цих ігор. Це чудова методика розвитку мовлення у родинному колі. А в школі можна влаштовувати тематичні уроки. Адже для дітей гра – найдоступніший спосіб засвоєння знань.

Порада 5. Грайте в рими
Або складайте власні маленькі віршики. Аби добрати риму, дитині доведеться прокрутити в голові десятки слів. Окрім розвитку мовлення, дитина відразу освоює базові поняття граматики, адже їй доведеться навчитися правильно узгоджувати роди, числа, відмінки між словами.

Порада 6. Щоденна гра «Абетка»
І батьки, і вчителі можуть щоденно влаштовувати дітям експерс-перевірки. Дитині (або група учнів) слід якнайшвидше в алфавітному порядку назвати по одному слову на конкретну літеру. Ускладнити завдання можна, заборонивши вживати власні назви (імена, назви міст, країн, річок тощо).

Джерело.


Повернутись вверх