facebook

Директорів шкіл та педагогів перевірять на знання державної мови і навіть відсторонятимуть

Директорів шкіл та педагогів перевірять на знання державної мови і навіть відсторонятимуть

Очолювати навчальний заклад зможе той, хто володіє нею на достатньому рівні – законодавчі зміни у Латвії

Сейм Латвії затвердив поправки до закону «Про освіту», згідно з якими викладання у всіх школах та дитячих садках країни буде повністю реалізуватися латиською мовою.

Про це повідомило видання Delfi

На останньому перед виборами засіданні депутати внесли поправки до Закону «Про освіту» та Закону «Про загальну освіту», які передбачають, що з 2025/2026 навчального року в Латвії викладання у всіх школах буде вестися виключно латиською мовою.

Перехід розпочнеться вже з 1 вересня 2023 року.

Саме з 1 вересня 2023 у дитячих садках освітні програми мають реалізовуватися лише державною мовою.

За законопроєкт проголосували 63 депутати, проти були лише 16 парламентарів–депутатів від «Злагоди», що представляють інтереси російської меншини, два депутати від «”Суверенної влади», ще два депутати утрималися.

Законопроєкт був ухвалений під гучні оплески, і став останнім важливим рішенням 13-го Сейму перед днем парламентських виборів, які відбудуться 1 жовтня.

Перехід на навчання державною мовою в нинішніх школах нацменшин буде реалізовано за три роки.

1-й, 4-й та 7-й класи – з 1 вересня 2023 року;
2-й, 5-й та 8-й класи – з 1 вересня 2024 року;
3-й, 6-й та 9-й класи – з 1 вересня 2025 року.
У школах, які зараз є школами нацменшин, такі предмети, як рідна мова та рідна література, а також інші предмети, пов’язані з вивченням рідної культури, стануть факультативними.

Чтайте також:  ТОП-10 переваг європейських шкіл, які відзначають українці

Перевірка знань державної мови серед педколективу
Перехід на повністю латиськомовне навчання супроводжуватиметься перевірками володіння державною мовою директорів шкіл та педагогів. Керівником освітньої установи зможе працювати лише людина, яка розуміє та використовує державну мову у встановленому необхідному обсязі для виконання професійних та посадових обов’язків.

У разі, якщо посадова особа Центру державної мови у рамках процесу про адміністративне порушення проти директора школи чи дитсадка зафіксує, що його володіння латиською мовою не відповідає вимогам нормативних актів та ухвалить рішення про застосування штрафу, то про це слід негайно поінформувати роботодавця такого директора.

Водночас керівнику навчального закладу буде надано право перездати іспит із державної мови протягом трьох місяців. На три місяці роботодавець усуває такого директора з посади, відновлення чи звільнення залежить від перескладання іспиту.

Аналогічні процедури застосовуватимуться і щодо педагогів.

Джерело.


Повернутись вверх