facebook

Практичні поради: як зберегти зір школяра

Практичні поради: як зберегти зір школяра

Інформує Всеосвіта.

Через пандемією на COVID-19, а від 24 лютого ще й повномасштабну війну академічний рік частина здобувачів освіти навчається у дистанційному форматі. Тому вчителям і батькам потрібно більш ретельно слідкувати за станом зору у дітей.

Відколи дитина стає школярем, її зір починає піддаватися посиленим навантаженням, які до того ж доповнюються переглядом мультфільмів і затяжними комп’ютерними іграми.

У цей період життя дитини розвиток ще не повністю сформованих органів зору дуже легко порушити надмірним навантаженням, він посилюється відсутністю режиму праці та відпочинку.

Згідно зі статистикою ВООЗ, кожна четверта дитина шкільного віку має ті чи інші захворювання очей, серед яких найбільш поширена короткозорість. Проте лікарі переконані, що проблеми із зором лише невеликої частини дітей мають спадковий характер. Більшість же страждають через батьків, які неправильно вибудували режим дня дитини.

Щоб зберегти зір школяра гострим, офтальмологи радять взяти до уваги кілька основних правил.

Не віддавайте дитину в школу раніше семи років. Фахівці не рекомендують піддавати дітей шкільним навантаженням раніше, ніж сформується циліарний м’яз очей, що відповідає за здатність бачити предмети на різних відстанях. Його розвиток, як правило, закінчується до 7-8 років. Згідно зі статистикою, серед дітей, які стали першокласниками в 6-річному віці, короткозорих вдвічі більше, ніж серед школярів, які пішли в перший клас в сім чи вісім років.

Обмежте зорові навантаження. За відсутності проблем із зором дитина повинна робити перерву в заняттях кожні 40 хвилин, а за короткозорості — кожні пів години. Під час 10-15 хвилинного відпочинку не можна дивитися телевізор, читати, грати в комп’ютер або займатися іншими видами діяльності, пов’язаними з напругою очей. У ці періоди краще пограти в рухливі ігри.

Встановіть графік роботи за комп’ютером. Комп’ютерні ігри — улюблене проведення часу сучасних дітей, яке може призвести до виникнення комп’ютерного зорового синдрому:

* порушення, яке виражається в сухості, почервоніння очей;

* частому морганні;

* труднощам із фокусуванням зору на різних відстанях і тощо.

Тривала напруга зору, що підсилився пульсацією екрану, може стати основою розвитку спазму акомодації або подовження очного яблука і, як наслідок, короткозорості. Щоб попередити втому очей і пов’язані з нею захворювання, дитині варто дотримуватися норм безперервної роботи за комп’ютером:

  • для молодших класів — 15 хвилин;
  • для середніх класів — 25 хвилин;
  • для старших — 40 хвилин.

Підступність комп’ютера полягає в тому, що, захопившись грою, діти не помічають втоми, хоча встановлено, що перші симптоми перевтоми зору (неуважність, зниження частоти моргань) виникають вже після 15 хвилин роботи, а після закінчення 25-30 хвилин певні ознаки порушення зору вже можуть бути зафіксовані фахівцем.

Батькам, стурбованим здоров’ям своєї дитини, не варто дозволяти їй грати на комп’ютері понад одну годину в день, за можливості необхідно відволікати школяра іншими заняттями.

Підступність комп’ютера полягає в тому, що, захопившись грою, діти не помічають втоми, хоча встановлено, що перші симптоми перевтоми зору (неуважність, зниження частоти моргань) виникають вже після 15 хвилин роботи, а після закінчення 25-30 хвилин певні ознаки порушення зору вже можуть бути зафіксовані фахівцем.

Організуйте робоче місце школяра. Щоб уникнути проблем із зором, робоче місце школяра має бути гарно освітлене. Крім природного освітлення, у кімнаті повинні бути присутніми штучні джерела світла у вигляді основного (люстри) і додаткового — настільної лампи потужністю 40-60 Вт. Розташовувати її для дитини-правші краще зліва, для лівші ж, навпаки, справа.

Збагатіть раціон вітамінами. Міцний організм менше схильний до захворювань, у тому числі й очей. Раціон дитини, багатий вітамінами і мікроелементами, забезпечить оптимальні умови для сітківки ока, що допоможе школяреві підтримати зір. Найбільш корисні для цих цілей сир, кефір, яловичина, м’ясо кролика, продукти з високим вмістом вітаміну А (морква, абрикоси, гарбуз, цитрусові), відварна риба, а також ягоди (чорниця, журавлина, брусниця) і зелень (кріп, петрушка).

Робіть зарядку для очей. У перервах між заняттями бажано не просто розслабитися, а виконати кілька простих вправ для очей. Гімнастика дозволить попередити появу міопії, а короткозорим дітям — запобігти її подальший розвиток. П’ятихвилинні вправи поліпшують кровообіг, розслабляючи окорухові м’язи і позбавляючи очі втоми.

Подбайте про здоровий сон дитини. Іноді втома очей виникає через нестачу нічного сну, під час якого дитина не встигає відпочити і відновитися. Важливо, щоб школяр не лягав спати пізніше 22 годин і не вставав раніше сьомої ранку. У деяких випадках дефіцит нічного сну можна компенсувати денним відпочинком після школи.

Офтальмологи запевняють, що якщо грамотно спланувати день дитини, наповнивши його цікавим дозвіллям, проблем із зором не буде.

Нагадаємо, нині деякі діти мають складнощі з навчанням. Особливо малюки, які пішли у перший клас. Тому поради, що робити, якщо дитині важко навчатися, стануть у нагоді багатьом вчителям і батькам.

Джерело.


Повернутись вверх