facebook

Мінфін: коштів на освіту буде достатньо за умови функціонування ефективної мережі

Мінфін: коштів на освіту буде достатньо за умови функціонування ефективної мережі

Передбачених 108 млрд грн у проекті Державного бюджету України на 2022 рік буде достатньо за умови функціонування ефективної мережі, визначеної показниками формули розподілу освітньої субвенції, адже вона враховує, зокрема, реальний контингент здобувачів освіти.

Водночас основним фактором зменшення загального обсягу освітньої субвенції на 2022 рік (за умови рівності інших факторів) є зменшення кількості учнів у громаді.

«Причинами дефіциту освітньої субвенції у громадах, як правило, є функціонування великої кількості малокомплектних шкіл, у яких класи мають низьку фактичну наповнюваність та високу вартість навчання одного учня, а також перевищення кількості фактичних ставок педагогічних працівників над розрахунковою. Цікавим для аналізу також є показник середньої вартості утримання одного учня. Наприклад, по Україні він становить 24,7 тис. гривень. У громадах, де правильно управляють мережею, ця вартість може бути нижчою за середню по Україні», – повідомив заступник Міністра фінансів Роман Єрмоличев.

Так, зокрема, утримання одного учня в рік у Великоолександрівській загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів № 2 Великоолександрівської селищної територіальної громади Херсонської області – 4 тис. грн; Вовчанському ліцеї № 2 Вовчанської районної ради Харківської області – 4,7 тис. гривень.

Чтайте також:  Скільки шкіл та дитячих садків в Україні робили ремонт і готувалися до зими на кошти батьків і спонсорів: цифри вражають

Однак існують й приклади нераціонального спрямування ресурсів. Так, є такі школи з найвищою вартістю навчання одного учня: комунальний заклад «Ірлявська початкова школа Ужгородської районної ради Закарпатської області» – 166,5 тис. грн; Великорадогощанська початкова школа Плужненської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області – 166,1 тис. грн; Петрівський навчально-виховний комплекс «загальноосвітня школа І ст. – дошкільний навчальний заклад» Любашівської районної ради Одеської області – 163 тис. гривень.

«Отже, органи місцевого самоврядування повинні приймати управлінські рішення, що потребують глибокого аналізу діяльності мережі закладів освіти і цілей здійснення видатків на неї. Такі правильно прийняті рішення дозволять громадам акумулювати власні кошти і спрямовувати їх не на утримання приміщень, а насамперед на виплату заробітної плати педагогічним працівникам та забезпечення учням доступу до якісної освіти», – наголосив Роман Єрмоличев.

Джерело.


Повернутись вверх