Універсальний алгоритм написання характеристики класного колективу
Інформує Всеосвіта.
План характеристики колективу з прикладами допоможе об’єктивно оцінити учнівську спільноту.
Характеристика класного колективу – це упорядкована вчителем інформація про склад учнівської спільноти, навчальний рівень знань, вміння налагоджувати зв’язки один з одним, активність батьків у період розв’язання загально важливих питань.
Вона необхідна для аналізу власної діяльності вчителя, який працює у певному класі, під час зміни класного керівника, а також педагогам, які працюють з класом, адміністрації та шкільному психологу.
Для візуально зручного сприйняття інформації характеристика ділиться на абзаци відповідно до висвітлення певних тем.
Пропоную зручний алгоритм написання характеристики учнівського колективу з використанням прикладів:
- Вкажіть клас, загальну кількість учнів, а потім окремо – скільки навчається хлопчиків, а скільки дівчаток.
Наприклад: у 2-А класі навчається 23 учні. З них – 10 хлопчиків та 13 дівчаток.
- Не забудьте вказати вік народження дітей в учнівському колективі. (Наприклад: 2014 р.н. – 11 учнів, а 2015 р.н. – 12). У деяких школах рекомендують вказувати прізвища учнів відповідно до років народження – ця інформація подається в дужках.
- Якщо у колективі є нові діти, вкажіть їхні ім’я, рік прибуття до класу та рівень адаптації у колективі.
Наприклад: з 2021-го навчального року у класі є новий учень – Верененко М.А. Хлопчик контактний, швидко адаптувався в колективі, має спільні інтереси з іншими дітьми.
- Наступний етап – вказати, в яких сім’ях виховуються діти.
Наприклад: повна/неповна, багатодітна родина, чи є батьки з інвалідністю; їхня кількість.
- Наступний абзац присвячується психофізичному здоров’ю учнів. Доречно вказати результати медичного огляду. Кожна родина проходить медичне обстеження та приносить в школу документ – «Довідку учня загальноосвітнього закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду, форми № 086-1/O». Цей документ (довідка) є висновком про стан здоров’я дитини, діагноз, групу з фізкультури.
- У характеристиці вчителю необхідно звернути увагу на учнів з підготовчою та спеціальною групою здоров’я. Якщо є певні рекомендації, зауваження, поради лікаря, потрібно це вказати.
Наприклад: 22 учні у класі мають основну групу навчання на уроках фізкультури, один учень – Петренко І.М. – звільнений від уроків фізкультури на підставі довідки (вказати номер та ким виданий документ), Іванов І.П – короткозорість, дитина має сидіти під час уроків за 1-2 партою середнього ряду.
- Приділіть свою увагу загальній успішності учнів. Проаналізуйте результативність минулих років, порівняйте з ефективністю зараз, вкажіть прізвища відмінників та учнів з початковим рівнем навчання. Якщо є діти на індивідуальній формі навчання, зазначте це.
Наприклад: у класному колективі 8 учнів навчається на середньому рівні, 12 на достатньому, 3 відмінники (Петренко І.М., Іваненко М.М., Симоненко М.К.).
- Середня та старша школа може виокремити успішність класної спільноти відповідно до навчальних предметів. Тому потрібно зазначити дисципліни, на яких показники найнижчі.
Наприклад: учні класу результативно опановують всі навчальні предмети, але з англійської мови якісні показники низькі – 30% учнів мають початковий рівень знань.
- Наступний етап – опис дисципліни в колективі. Вкажіть, чи всі учні дотримуються її на уроках, якщо є порушники дисципліни, вкажіть їхні прізвища, особливості поведінки.
Наприклад: всі учні класу дотримуються встановлених закладом освіти норм та правил поведінки, але Петрененко М.І. періодично порушує загальні правила: користується мобільним телефоном під час уроків, не реагує на зауваження вчителів тощо.
Або, наприклад, так: більшість учнів класу спокійно сприймають і виконують правила поведінки. Порушників дисципліни немає.
- Вкажіть, як організована робота гуртків у колективі. Скільки учнів відвідує ту чи іншу секцію.
Наприклад: вдало організована гурткова робота. Гурток англійської мови відвідують 11 учнів у класі, гурток хореографії – 5 учнів, гурток малювання – 5 учнів).
- Не забувайте виокремлювати здібних, обдарованих учнів, зазначте їхні здібності та нахили.
Наприклад: у класі дві учениці мають гарну фантазію та здібності творчо, креативно, нестандартно мислити й генерувати оригінальні ідеї. Іваненко М.П. вміє малювати, а Лисенко Л.Р. – складає вірші та пише прозові твори.
- Якщо у класі є неуважні діти, зі слабо розвиненою пам’яттю, логопедичними проблемами, низьким рівнем мисленнєвої діяльності, зазначте цю інформацію.
Наприклад: більшість учнів опановують навчальний матеріал із задоволенням. Труднощі у навчанні виникають у Клименко А.В: дівчинка не вміє концентруватись на виконанні завдань, робить багато зайвих дій, потребує персонального пояснення алгоритму навчальних робіт.
Або, наприклад, так: у класі є діти з логопедичними вадами: Григоренко В.А. та Маринець В.І – ці учні відвідують заняття з логопедом.
- Зазначте рівень розвитку класного колективу. Вкажіть, чи згуртований, дружний, чи бувають конфлікти, розбіжності, чи існують ворожі групи, формальні й неформальні лідери.
Наприклад: колектив класу діяльний, живий, енергійний. Загалом стосунки у класі товариські та толерантні. Але дітям ще важко самостійно організовувати справи, підтримувати одне одного й допомагати у критичних ситуаціях. У стосунках між дітьми присутні співчуття, теплота, людяність до помилок інших.
- Опишіть позакласну діяльність учнівського колективу.
Наприклад: клас залюбки долучається до масових шкільних заходів, учні самі ініціюють проведення флешмобів та тематичних святкувань.
- Узагальніть співпрацю вчителів, учнів та батьків.
Наприклад: учні класу позитивно налаштовані на спілкування з вчителями, за потреби батьки надають якісну допомогу.
- Якщо є батьки-активісти, вкажіть це.
Наприклад: родина Петренків залюбки бере участь в організації позакласних заходів, а мама Корчака Д. має медичну освіту та долучається до проведення тематичних лекцій в закладі освіти.
Нехай кожна наступна характеристика вашого класу буде кращою за попередню!