facebook

Ужгородські школярі отримали на заповнення “довідки Павлика Морозова” (ФОТО, ДОКУМЕНТ)

Ужгородські школярі отримали на заповнення “довідки Павлика Морозова” (ФОТО, ДОКУМЕНТ)

Старшокласники однієї зі шкіл Ужгорода принесли додому до заповнення “Довідки” в яких запитують особисті персональні дані членів їх родин.

Бланки під назвою “Довідка про сім’ю призовника” школярам було видано викладачем на уроці “Захисту Вітчизни” із проханням заповнити вдома з батьками та здати. Як зазначається на бланку, цитуємо: “Довідка видана для подання в Ужгородський військкомат”.

Серед іншого на цьому бланку є низка пунктів, якими запитуються “чутливі” персональні дані, а саме інформація про «національність», «заробіток», «стан здоров’я», «майновий стан сім’ї призовника».

Водночас, слід зауважити, що іще в 2015-ому році у зв’язку з непоодинокими випадками незаконного збирання військовими комісаріатами персональних даних майбутніх призовників та членів їхніх родин, тодішня Омбудсмен Валерія Лутковська звернулася з поданням до Міністра оборони України щодо усунення порушень конституційного права на приватність.

Як і в цьому випадку йшлося про персональні дані призовника та його батьків, які є «чутливими» персональними даними і обробка яких заборонена відповідно до Конвенції про захист осіб у зв’язку з автоматизованою обробкою персональних даних (стаття 6), Закону України «Про захист персональних даних» (стаття 7).

Як виняток, обробка таких даних дозволяється лише у чітко визначених законом випадках.

«Склад та зміст запитуваних в «Довідці про родину призовника» персональних даних не відповідає одному з ключових принципів законної обробки персональних даних – відповідності, адекватності та ненадмірності стосовно визначеної мети їх обробки. Таким чином, вимога військових комісаріатів щодо заповнення згаданої довідки суперечить вимогам Закону України «Про захист персональних даних», – йшлося у поданні Уповноваженого з прав людини.

Також наголошувалося на необхідності приведення у відповідність до вимог законодавства склад персональних даних військовозобов’язаних і призовників, що зберігається військовими комісаріатами в особових справах військовозобов’язаних і призовників; забезпечення знищення персональних даних військовозобов’язаних і призовників, збирання та зберігання яких не відповідає законодавству; проведення роз’яснювальної роботи серед посадових осіб військових комісаріатів щодо обов’язковості дотримання вимог законодавства про військовий облік військовозобов’язаних і призовників та захист персональних даних.

Того ж 2015-го року в Міністерстві оборони, у відповіді на подання Омбудсмена, запевнили, що було вжито заходів щодо недопущення використання персональних даних призовників, приведення у відповідність з вимогами чинного законодавства персональних даних призовників, які зберігаються в їх особових справах, проведено роз’яснювальну роботу з посадовими особами військових комісаріатів щодо дотримання вимог чинного законодавства стосовно військового обліку призовників та захисту персональних даних.

Чтайте також:  Збільшення зарплат вчителів до 15 тисяч грн: Мінекономіки запропонувало механізм підвищення престижності та мотивації до праці

Також Уповноваженого з прав людини поінформували про те, що бланки «Довідка про сім’ю призовника», в яких зазначено «національність», «оклад», «стан здоров’я», «майновий стан призовника» вилучені з особових справ призовників та знищені встановленим порядком. Відомості про «національність», «оклад», «стан здоров’я», «майновий стан призовника» вилучені з тексту бланків довідок «Довідка про сім’ю призовника».

Про це йдеться у офіційному листі-відповіді Міністерства оборони України.

Втім, як випливає з теперішньої ситуації в ужгородській школі, роз’яснювальну роботу з посадовими особами військових комісаріатів щодо дотримання вимог чинного законодавства стосовно військового обліку призовників та захисту персональних даних провели не з усіма.

Слід також зауважити, що Порядкок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних чітко регламентовано відповідною Постановою КМУ № 921.

Також, відповідно до Процедури і особливостей здійснення військового обліку в Україні основним завданням військового обліку є своєчасне виявлення всіх громадян призовного віку, які проживають на території, що обслуговує військовий комісаріат, визначення їх кількості та якісної характеристики, забезпечення організованого проведення чергових призовів громадян на строкову військову службу, здійснення контролю за виконанням громадянами України Закону України «Про загальний військовий обов’язок і військову службу».

Щодо військового обов’язку громадяни України поділяються на кілька категорій. Нас, з огляду на ситуацію, цікавить перша група – допризовники, тобто ті особи, які підлягають приписці до призовних дільниць.

Що необхідно знати призовнику?

Приписка передбачає, що Ви будете взяті на військовий облік та пройдете перевірку ступеня придатності до військової служби. Крім того, перевірятиметься Ваш рівень освіти, виявлятиметься здобута спеціальність або професія, перевірятиметься рівень фізичної підготовки та вивчатимуться особисті якості.

Ваша приписка проводитиметься на призовній дільниці при військових комісаріатах за місцем проживання. Для проведення приписки до призовних дільниць утворюються комісії з питань приписки.

Період приписки: січень – березень кожного року.

Вік: у рік приписки Вам має виповнюватися 17 років.

Чтайте також:  Від страшної хвороби померла вчителька Головчук Лариса Сергіївна

Конкретні строки Вашої явки до призовних дільниць для проходження приписки встановлюються районними військовими комісаріатами у повістках. Вручити такий документ можуть через житлово-експлуатаційні організації, домовласників, органи місцевого самоврядування, відділи кадрів підприємств усіх форм власності, установ, організацій та навчальних закладів не пізніше 5 діб до призначеного строку явки на приписку. В окремих випадках повістку можуть вручити безпосередньо за домашньою адресою.

Отримавши такий документ, Ви зобов’язані прибути на призовні дільниці в строки, вказані в повістках, маючи при собі такі документи:
– паспорт або свідоцтво про народження;
– копію атестата, диплома, свідоцтва чи довідку про освіту;
– довідку з домоуправління або виконкому сільської (селищної, міської) Ради народних депутатів про склад сім’ї;
– довідку з місця роботи або навчання із зазначенням: у працюючих посади, фаху, з якого часу працює; в молоді, яка навчається — на якому курсі або в якому класі навчається;
– характеристику з місця роботи або навчання;
– 4 фотокартки розміром 3×4 см (знімок без головного убору);
– посвідчення і довідки про складання спортивних розрядів, про спеціальність, одержану в навчальній організації ТСОУ і в навчальному закладі системи профтехосвіти;
– посвідчення водія автомобіля;
– довідку про середній заробіток, підписану керівником та головним бухгалтером і засвідчену печаткою підприємства.

У військкоматі, Вас зустріне черговий по призовній дільниці і ознайомить з порядком проходження приписки, роз’яснить Ваші права, обов’язки та проведе облік прибулих на приписку згідно зі списками за днями явки. Також з Вами проведуть бесіду та перевірять наявність необхідних документів і повноту заповнення технічними працівниками Вашої облікової картки і особової справи.

Паспорти, свідоцтва про народження, а також інші особисті документи Вам повернуться.

Далі,згідно з «Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України» Ви пройдете медичний огляд. За його результатами і з урахуванням рівня Вашої освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки приймає одне з таких рішень:
– придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні;
– тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування;
– підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення);
– непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов’язаних;
– непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку;
– підлягає взяттю на військовий облік військовозобов’язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення злочину – невеликої або середньої тяжкості, у тому числі із звільненням від відбування покарання;
– підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Чтайте також:  У приватному дитсадку під час прогулянки загубили 2-річного хлопчика: мати каже, що дитину не шукали

Після цього Вам видається посвідчення про приписку. Відтоді – Ви призовник, тобто особа, приписана до призовної дільниці.

Далі Вас ознайомлюють з Вашими правами та обов’язками, правилами військового обліку та відповідальністю за порушення цих правил (згідно з відповідними додатками).

Разом із цим, важливо знати, що громадяни, приписані до призовних дільниць, перебувають на військовому обліку призовників з дня їх приписки до призову на військову службу чи зарахування в запас. Граничний вік перебування на обліку призовників – до 27 років.

Варто знайти й те, що з військового обліку призовників знімаються особи:
– призвані на строкову військову службу;
– зараховані у військово-навчальні заклади;
– зараховані рішеннями призовних комісій на облік військовозобов’язаних;
– визнані призовними комісіями непридатними до військової служби із зняттям з військового обліку;
– які отримали військові звання офіцерів запасу після проходження військової підготовки в цивільних навчальних закладах і складання установлених екзаменів;
– взяті на спеціальний облік Міністерства внутрішніх справ України у зв’язку з призначенням на посади рядового або начальницького складу органів внутрішніх справ чи зарахуванням курсантами і слухачами вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України;
– засуджені до позбавлення волі;
– які вибули на постійне місце проживання за межі України;
– померлі.

Також Ви можете знятися з обліку у зв’язку зі зміною місця проживання. У такому випадку маєте стати на облік у військкоматі за новою адресою.

Джерело.


Повернутись вверх