Навчіть учнів вигадувати дивовижні історії разом!
Карти Пассаторе – спеціальні картки з яскравими малюнками, використовуючи які учні разом імпровізують цікаву історію чи казку. З їхньою допомогою можна навчити учнів розвивати уяву, будувати логічні ланцюжки та вигадувати продовження сюжету історії відповідно до загальної концепції.
Автор ідеї – італійський актор Франко Пассаторе.
Кожен змалку любить слухати казки за цікавий сюжет та захопливий формат оповідання. А ось дорослі добре знають, що казка – не просто цікава історія, а й надзвичайно ефективний навчальний інструмент. Її можна використовувати з різною метою:
- читаючи цікаві казки, можна здійснювати коригування поведінки дітей і впливати на їхнє виховання;
- вигадуючи казки, розвиваємо у школярів творчість, уяву, пам’ять і логічне мислення;
- складаючи історії разом в учнівському колективі, – формуємо умови для доброзичливої взаємодії і співпраці дітей.
Тож колективне вигадування казок – не просто цікава гра, а й невимушений освітній процес.
Як створити карти Пассаторе
Для створення карт Пассаторе знадобиться 30-50 карток з цупкого паперу розміром 10×7 см та яскраві малюнки, які можна вирізати зі старих дитячих журналів або роздрукувати на кольоровому принтері.
На одну сторону кожної картки потрібно приклеїти один з малюнків, що означатиме добре знайоме дітям слово: квітка, будинок, дівчинка, вовк та інше.
В якості основи для створення карток можна використати й звичайну колоду гральних карт, а малюнки наклеїти на їхню лицьову сторону.
Принцип гри:
У грі може взяти участь будь-яка кількість учасників, тому можна залучити одразу цілий клас.
- Розсадіть учасників гри колом та розкладіть на столі картки «рубашками» догори, щоб не було видно малюнків.
- Перший гравець бере карту, показує її всім учасникам та починає вигадувати казку. Обов’язкова умова – в розповіді повинно фігурувати слово, яке зображене на картці. Наприклад, перший учасник витягнув картку, на якій зображено дівчинку. Отже, гравець може почати історію, наприклад, так: «Жила-була слухняна дівчинка Мар`янка».
- Другий учасник витягає другу картку з іншим зображенням (наприклад, кошеняти) та продовжує: «Мар`янка дуже мріяла про домашню тваринку, тому батьки подарували їх на день народження маленьке пухнасте кошеня».
- Наступні гравці витягують по черзі карти і продовжують казку так, щоб зберігався логічний ланцюжок подій.
- Гра триває доти, поки у колоді залишаються картки. З розігруванням останньої картки має бути вигадане логічне закінчення історії.
Однак після розігрування усіх карток можна продовжити гру, ускладнивши її: запропонуйте школярам разом розкласти послідовно карти та переказати вигадану казку від початку до кінця.
Ідеї використання карт Пассаторе
Карти Пассаторе, так само як і карти Проппа, є універсальним інструментом, тому їх можна використовувати як для роботи з учнями молодших класів, так і зі старшокласниками.
- Вихователям та вчителям початкових класів
Навчіть учнів імпровізувати, вигадуючи простий сюжет казки, в якому зберігатиметься логічний зв’язок з попередніми подіями, що запропонували інші учасники гри.
- Учителям української мови та літератури
Запропонуйте учням вигадати історію, у викладенні якої буде зберігатися певний стиль. Наприклад, кожен учасник має не лише вигадати логічне продовження сюжету, а й дотримуватись узгодженої стилізації мовлення (наприклад, казка у діловому чи художньому стилі). Або запропонуйте вигадати історію з чітким дотриманням певного жанру (притча, біографія, есе).
- Учителям іноземної мови
Використовуйте картки для розвитку зв’язного мовлення, для закріплення нових слів та відпрацювання вживання сталих виразів.