“Запитувала в дівчини без ніг, чи може вона ходити”. Освітня омбудсменка пояснила, чому в Україні не карають викладачів за булінг студентів
В Україні антибулінгове законодавство поширюється лише на дітей – осіб до 18 років, тому ті, хто навчається у закладах професійної та вищої освіти, є незахищеними від булінгу. Покарати, наприклад, викладача за цькування студента практично неможливо. А такі випадки є розповсюдженими.
Про це розповіла освітня омбудсменка Надія Лещик у інтерв’ю “Новій українській школі”. Вона розповіла, що під час розгляду випадків булінгу в університетах заклади захищали себе й викладачів, яких звинувачували в цькуванні.
На переконання Лещик, якби в університеті хоч один раз покарали людину, яка булить студента, інші викладачі остерігалися б це робити.
Вона розповіла про випадок, коли у 2022 році в Київському національному лінгвістичному університеті викладачка запитувала в студентки з Чернігова, яка втратила обидві ноги через російські обстріли, чи може дівчина ходити і як взагалі живе.
Інцидент трапився під час захисту курсових робіт і ніхто з присутніх не зупинив викладачку.
“На запит Служби в університеті відповіли, що такого інциденту не було, але вони попросили вибачення в студентки. Та я знаю, що цей випадок був, під цим зверненням підписалася чи не вся група. Тобто університет захистив викладача”, – розповіла омбудсменка.
Робота над тим, щоб змінити законодавство тривала, однак поки вирішити це питання не вдалося.
“Ми цікавилися закордонним досвідом. Виявилося, що там це регулюється на рівні закладів вищої освіти, у яких є чіткі та жорсткі правила: якщо хтось із викладачів чинить булінг, цю людину звільняють та позбавляють права обіймати викладацькі посади”, – розповіла Лещик.