facebook

Правописні перипетії. За якою редакцією правопису на НМТ будуть завдання з української мови?

Правописні перипетії. За якою редакцією правопису на НМТ будуть завдання з української мови?

У травні 2024 року завершився 5-річний перехідний період, і тепер чинною є редакція правопису 2019 року. Проте багато науковців, педагогів і громадських діячів зауважили недосконалість цієї редакції.

«Ми сьогодні практично живемо без єдиного державою затвердженого, схваленого чи погодженого правопису», — сказав директор Інституту української мови НАН України, доктор філологічних наук, професор Павло Гриценко в інтерв’ю «Радіо Свобода» 2 червня 2024 року.

Він пояснив:

«Інститут української мови, розуміючи нинішню ситуацію, зараз працює над усуненням усіх тих недоліків, які є у правописі.  Готуємо текст, який має бути… А він може бути,  в кращому випадку, тільки до кінця поточного року. Варіант, який будемо обговорювати».

❓У педагогів може виникнути логічне запитання: як тоді навчати дітей? За новою редакцією чи чекати ще новішої? Що буде із НМТ?

Як відповідь на це питання маємо те, що сказав Тарас Кремінь, Уповноважений із захисту державної мови, в етері «Радіо Культура» 3 червня 2024 року

«Тепер, із 2025 року, для НМТ, відповідно, і для підручників, освітніх програм, навчальних правил тощо, ця редакція [2019 року] є обов’язковою».

Чтайте також:  «В 11 класі думати про чотири предмети зайве», - остаточно затверджено формат НМТ – 2025

Він також погоджується з тим, що правопис варто продовжити допрацьовувати:

«Жоден правопис не є незмінною субстанцією. Він періодично оновлюється залежно від того, як розвивається, трансформується, вдосконалюється мова. Тому, вважаю, через певний час Національна комісія візьме до уваги пропозиції з боку академічного середовища, суспільства й, очевидно, запропонує деякі удосконалення».

✅ ВИСНОВУЄМО, що зараз чинною є редакція 2019 року, тож освітній процес має відбуватися на її основі. НМТ-2025 також (якщо представники УЦОЯО не повідомлять іншого).

Водночас очікуємо найближчим часом ще новішої редакції українського правопису, у якому буде виправлено поточні помилки.

Джерело:Матеріали вчителям укр.

Джерело.


Повернутись вверх