Булінг в українських школах: на що найбільше скаржаться діти
Булінг і надалі залишається серйозною проблемою в школах по всьому світу, зокрема і в Україні. Діти можуть скаржитися на різні форми булінгу, проте, згідно з загальнонаціональним репрезентативним дослідженням, деякі форми булінгу все ж трапляються частіше.
По це йдеться в матеріалі “Апострофа”.
Зокрема, наприкінці 2023 – на початку 2024 року громадська організація “Студена” провела загальнонаціональне репрезентативне дослідження з теми булінгу.
Вибірка складала 5576 респондентів вікового діапазону 10-14 років. Це були учні українських шкіл різних форм навчання, увага зосереджувалась на представниках 5-9 класів.
Відповідно до статистичних даних, респонденти частіше всього згадували, що зустрічалися в своєму житті з такими проявами булінгу:
- заклики не дружити з ними – 25,9%;
- розпускання брехливих чуток про них – 24%;
- зневажливі або принизливі відгуки щодо їх зовнішності – 21,8%;
- образливі онлайн-повідомлення від інших дітей – 21,4%;
- жарти чи анекдоти, які розповідають так, щоб було зрозуміло, що це нібито про мішень булінгу – 18,3%.
Крім того, в статистиці було зазначено, що деякі категорії могли мати понад 100% результатів, адже респондентам дозволили обирати декілька категорій за раз, якщо вони стикались з різними формами булінгу.
Підсумки цього статистичного опитування дають можливість зробити висновок, що:
- На першому місці найбільш поширеним є кібербулінг – 58,2%.
- Друге місце посідає непрямий реляційний булінг – 49,9%. Він проявляється у форматі розпускання чуток, паплюження репутації та перешкоджання дружбі.
- Третє місце займає прямий психологічний булінг – 37,4%. Сюди враховують образи, глузування, словесні знущання, дражнилки, приниження та погрози.
Проте доктор філософії в галузі психології, співзасновник та директор громадської організації “Студена” Настя Мельниченко наголосила “Апострофу” наступне:
“На третьому місці – прямий психологічний булінг: образи, глузування, словесні знущання, дражнилки, приниження та погрози. Це в цілому 37,4%, причому від вчителя – 15,6%. І на п’ятому місці – прямий фізичний булінг, 26,1%“.