facebook

7 порад, як мотивувати школярів робити домашнє завдання

“Всеосвіта” підготувала декілька порад, які стануть у пригоді як учителям-початківцям, так і педагогам із досвідом.


Чи багато учнів у захваті від необхідності робити домашнє завдання? Однак чи багато педагогів переконані у необхідності таких завдань? І відповіді будуть протилежні.

Тож виникає запитання, як знайти баланс, щоб домашнє завдання сприяло закріпленню набутих навичок, а процес його виконання дійсно був цікавим для школярів.

Тож,

Зв’язуйте зміст домашнього завдання з реальним життям

Створіть умови, щоб процес виконання домашніх завдань був для ваших учнів дійсно свідомим. Щоб школярі вбачали сенс витрачати свій час на виконання певних завдань, щоразу звертайте увагу на практичну цінність результатів.

Виконуючи чергову «домашку», кожен з ваших учнів у першу чергу собі має дати відповідь на такі запитання: Навіщо я це роблю? Де у повсякденному житті я можу використати щойно набуті знання чи напрацьовану навичку? Відповіді на ці запитання і є найкращим мотиватором!

Пропонуйте вибір

Щоразу, коли є найменша можливість, пропонуйте учням вибір.

Потрібно вивчити вірш Івана Франка? Дозвольте кожному обрати саме той вірш, який сподобається їм якнайбільше. Необхідно визначити різницю висот за топографічною картою? Нехай учні самі обирають для цього об’єкти. Потрібно написати твір? Дозвольте їм обрати одну з декількох тем чи запропонувати свою.

Чтайте також:  Кабмін відклав підвищення зарплат вчителям — названо нову дату

Можливість вибору сприятиме більшому залученню учнів у рутинний процес напрацювання необхідних навичок.

Контролюйте обсяг

Не задавайте об’ємні завдання, які потребують багато часу на виконання. Імовірно, це призведе лише до того, що учні намагатимуться відкладати його і, скоріше за все, більшість не виконає зовсім.

Домашнє завдання має бути зрозумілим і не надто складним. Звісно, інколи домашні завдання є об’ємними, і не всі учні одразу розуміють з чого почати. Тому навчіть їх принципу «Великого слона їсти маленькими шматочками».

Враховуйте інтереси та уподобання ваших учнів

Проведіть опитування серед школярів, чим вони цікавляться. Наприклад, якщо виявиться, що більша частина з них захоплюється пригодами Гаррі Поттера, то спробуйте не просто задавати домашнє завдання з теми поточного уроку, а й залучити відповідну тематику.

Наприклад, вивчаючи часові пояси на уроках географії, запропонуйте згадати, в яких країнах за казкою Джоан Роулінг знаходяться школи чаклунства та визначити різницю у часі між ними – Гоґвортс, Велика Британія (GMT+1); Шамбортон, Франція (GMT+2), Дурмсланг, Болгарія (GMT+3).

Заохочуйте творчість

Творчі проєкти є відмінними мотиваторами та дозволяють зробити рутинний процес захопливим.

Наприклад, вивчаючи карту та опрацьовуючи навичку визначення відстані за масштабом на уроках географії, запропонуйте учням намалювати власну карту вигаданого острова зі скарбом. Обов’язкова умова – хоча карта вигадана, але вона має бути побудована за ключовими картографічними законами (містити легенду з умовними знаками, масштаб та інше). З використанням масштабу запропонуйте визначити відстань між об’єктами казкового острова.

Чтайте також:  Експерти дали поради, як утримати молодих вчителів в Україні

Час від часу пропонуйте учням домашні завдання у творчому форматі – у вигляді коміксу, фантастичного твору, скетчу, буктрейлеру, лепбуку та інше, які вони обов’язково зможуть презентувати у класі.

У такий спосіб ви не лише додатково мотивуєте школярів виконувати домашні завдання, а й зможете відкрити своїх учнів з абсолютно іншого боку.

Чергуйте типи завдань

Мало кому буде цікаво виконувати одні й ті ж типи завдань щоуроку. Щоб втримати увагу і зберегти мотивацію ваших учнів, намагайтесь чергувати типи завдань та періодично додавати абсолютно нові.

Надихнутися ідеями творчих завдань, проєктів, ігор та методичних прийомів ви можете, натиснувши на посилання.

Використовуйте онлайн-технології

Залучайте зручні онлайн-інструменти, як для виконання рутинних, так і творчих завдань. З їхньою допомогою ви зможете додатково мотивувати учнів навчанням.

Наприклад:

запропонуйте учням закріпити навички мовлення англійської мови за допомогою кумедного совеняти у Duolingo;

вивчати історію Середньовіччя не лише за параграфом підручника, а у процесі онлайн-гри Stronghold;

ознайомитись з певною місцевістю не лише за картою, а й здійснивши віртуальну екскурсію AirPano;

виконувати домашні завдання поза типовим форматом зошита, у межах платформи Google Classroom;

здійснювати перевірку знань з моментальним автоматичним відображенням оцінки у межах Конструктора тестів «Всеосвіти»;

Чтайте також:  Що робити, коли вчитель не відпускає учня в туалет: пояснення юристів

відстежувати прогрес у навчанні та змагатися між собою у рейтингу не лише за оцінками у журналі, а й у процесі навчальної онлайн-гри Classcraft.

Активне залучення онлайн-інструментів допоможете додатково зацікавити школярів навчанням та осучаснити освітній процес.

Джерело.


Повернутись вверх