facebook

ВАЖЛИВО! Шкільний ШОК: які зміни відбуваються в організмі дитини

ВАЖЛИВО! Шкільний ШОК: які зміни відбуваються в організмі дитини

Встановлено, що діти в школі перебувають в стані хронічного емоційного, інформаційного, сенсомоторного, нейровегетативного і психогенного стресу, який виснажує симпатико-адреналінову систему.

Крім того, стресу сприяє постійна загроза покарання за помилкові відповіді та дії. Ситуацію, яка відбувається з дітьми в школах, Р.І. Айзман висловив так: «У багатьох дітей, особливо в перші тижні й місяці навчання, виникають такі зміни в організмі, які дозволяють говорити про ”шкільний шок”.

Стрес у школярів
Під час стресу відбувається порушення між півкульової взаємодії, що є основною причиною “забування” інформації на перевірках і іспитах. Це особливо часто спостерігається на уроках вчителів авторитарно-пригнічуючого типу ».

Численні дослідження показали, що хронічний вплив стресу різко гальмує розвиток мозку дитини. Під час стресу розвиток і мієлінізація нервових шляхів відбуваються тільки в центрах виживання, в той час, як розвиток нервових структур лімбічної системи та неокортексу обмежується.

Постійний вплив стресу призводить до того, що нервова активність зосереджується в основному в правій півкулі і стовбурі мозку, в симпатичній нервовій системі. Решта областей мозку, особливо лобова частина лівої півкулі, можуть бути частково блоковані.

Під час стресу виділяються особливі хімічні речовини (енкефаліни), необхідні для зменшення больових відчуттів. Вони руйнують клітини мозку, особливо гіпокампу лімбічної системи, який безпосередньо бере участь у навчанні та запам’ятовуванні. Наприклад, нейротрансмітер адреналін, який також виділяється під час стресу, активізує організм на боротьбу або втечу.

Чтайте також:  Зимові канікули: відпочиватимуть школярі вдвічі довше

В емоційно-стресовій ситуації стає неможливим сканування очима сторінки зверху вниз і зліва направо. Під час рефлекторної відповіді на стрес зір стає периферичним, поле зорового сприйняття максимально збільшується.

Під час постійного стресу зовнішні м’язи очей стають сильними, а внутрішні – слабкими й розтягнутими. Цей рефлекс периферичного зору сформувався в ході еволюції та служить захисною реакцією під час небезпеки. Рух очей дитини є значимим чинником розвитку. Якщо стеження очима за пальцем відбувається стрибками і викликає біль, то така дитина обов’язково буде зазнавати труднощів під час читання і розуміння прочитаного (К. Ханнафорд).

Крім того, інформаційні та емоційні стреси викликають рефлекс захисту ахіллесового сухожилля, який сприяє скороченню литкового і камбало-видного м’язів, випрямлянню і відведенню колін назад.

Це переносить центр ваги тіла на носки та напружує спину і шию. Еволюційне значення цього рефлексу в тому, щоб в момент небезпеки швидко схопитися і втекти, не витрачаючи час на скорочення м’язів. Однак напруга спини протягом тривалого часу призводить до зниження припливу спинномозкової рідини в мозок і знижує його фізіологічну активність. Хронічне скорочення литкових м’язів може привести до ходьби на носочках.

Джерело.


Повернутись вверх