Ювілей Лесі Українки: ідеї для уроків
25 лютого виповниться 150 років від дня народження Лесі Українки. Із цієї нагоди пропонуємо додати у ваші заняття трохи цікавих фактів про відому поетку і поборотися зі стереотипами про неї.
Леся сучасна! Моделювання образу відомої людини завжди є різновекторним і багатовимірним. Пропонуємо на уроці використати візуальну айдентику, підготовлену в межах мистецького проєкту «Леся Українка: 150 імен». Айдентику розробила Агенція Postmen та Міністерство культури та інформаційної політики. Надихайтеся на здоров’я!
Медіаграмотна Леся. Написаний нею упродовж 20 років підручник «Стародавня історія східних народів» логічно побудований із шести частин, кожна з яких починається описом природного оточення певного народу, оглядом його політичної та соціально-економічної історії. Після цього запропоновано розповідь про звичаї, вірування, побут, традиції. Вагоме місце в підручнику займає аналіз джерел. Жоден історичний факт Леся Українка не згадує без точного посилання на джерело!
Леся має багато спільного з нами – освітянами!
- Освітній простір Косачів-Драгоманових містить сучасні гуманістичні погляди на виховання дитини – елемент родинної педагогіки.
- НУШ у пророцьких поглядах Лесі Українки: «дитина з допомогою наставника сама має виробляти собі світогляд у результаті навчання і виховання». Була переконана, що вчитель не тільки повинен навчити дітей читати, а й вчити розуміти зміст прочитаного – це забезпечить реалізацію програми самоосвіти і самовиховання особистості.
- Леся – мовний омбудсмен свого часу. Її хвилювало те, що дуже мало творів для дітей українською мовою.
- Організовувала для дітей шевченківські вечори, домагалася серйозного ставлення до участи в них, вивчала з учасниками вірші.
- Під час перебування в Єгипті поетеса, вивчивши арабську мову, навчала грамоти двох арабських хлопчиків – Мухамеда і Саїда.
Не стереотипізуймо Лесю!
- Радянська епоха звужувала значимість постаті Лесі Українки до таких узагальнених маркерів: друг робітників; дочка Прометея; співачка досвітніх вогнів; буревісник революції; «чи не єдиний мужчина на всю новочасну соборну Україну»; борець; хвора, слабосила дівчина/жінка.
- І в той же самий період формувався стереотипний протилежний образ Лесі Українки в діаспорному літературознавстві: співець поновленої нації (А. Шум); поетка ідейних заграв (М. Данилюк); поетка молодого покоління (В. Модрич); поетка-пророчиця (Д. Донцов); велетні нашого письменства (Леся Українка – одна з них) (Л. Коленська); поетка любови, гніту, боротьби (П. Феденко); драматург-новатор (С. Чорній); титан поетичного слова (А. Юриняк); полум’яна поетеса (І. Еліяшевський).
- Також існують стереотипи, які виокремлюють ознаки її особистості: піонерка, грекиня (Д. Донцов), жінка з душею борця (В. Завадська); незламна духом (Л. Вертипорох); борець за волю України (М. Володимирович); спартанка України (Р. Єндик); Божа іскра; рятівниця народних скарбів; лідер української соціял-демократії (Ю. Лавріненко); героїня духа; ломикамінь (Л. Шанковський); жінка полум’яного серця (П.Одарченко); зоря України (М. Сингаївський); учениця Т.Шевченка (Яр Славутич) тощо. Ви ще не пробували побудувати урок-біографію Лесі на перифразах?;)
Стереотипи існують в усіх сферах нашого життя, оскільки є спрощеним, стійким, емоційно забарвленим явищем, допомагають швидко зорієнтуватись без докладання зусиль. Але водночас вони не дають чіткого уявлення про реальні процеси, можуть стримувати зміни. Уважне прочитання текстів Лесі Українки й декодування стилістики автора – ось умова реальної (а не вигаданої) реконструкції її поглядів. Саме відкритий діалог дає можливість принаймні наблизитися до розуміння Лесі Українки кожним із нас.
Нагадуємо, що в матеріалах проєкту до восьмого класу є урок-вивчення біографії поетки, який складається з двох частин. Перша — «Фактчекінг біографії Лесі Українки» — виконується на етапі вивчення нового матеріалу і містить порівняння двох джерел: інформації про Лесю Українку у Вікіпедії та статті з підручника. Для цього учням необхідно буде мати щонайменше один на двох телефон або планшет із доступом до інтернету. Друга — «Заголовки про Лесю Українку» — це робота з роздатковим матеріалом (аналіз заголовків інтернет-джерел про Лесю Українку).