Голова ГО “Батьки SOS” відповідає на запитання батьків та педагогів
Медіа “Нова українська школа” отримує чимало запитань від педагогів та батьків і регулярно надає на них відповіді.
Пропонуємо вашій увазі відповіді, які підготувала для наших читачів Альона Парфьонова, юрист, голова громадської організації “Батьки SOS”.
Інформує Нова Українська школа.
1. Добрий день. Діти навчаються у 4 класі. За сімейними обставинами з січня місяця перейшли на сімейне навчання в школі. Оформили документи. По факту діти навчаються в приватній школі, яка має ліцензію на освітні послуги, може видавати атестати. Але документи з державної школи ми не забирали. Чи маємо ми право на зарахування оцінок із приватної школи в державній школі? Як це обгрунтувати, як оформити?
Сімейна форма навчання — це індивідуальна форма, при якій батьки самостійно організовують для своєї дитини освітній процес у домашніх умовах.
У Наказі МОН України від 16.04.2018 №367 “Про затвердження Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти” передбачена процедура зарахування/відрахування учнів і алгоритм зарахування у школу (якщо дитина переходить з однієї школи в іншу) передбачає видачу особової справи та довідки про відрахування однієї школи та довідки про зарахування з іншої. Довідка про зарахування віддається в школу, а школа видає особову справу, яку батьки відносять у нову школу.
Питання обліку дитини у двох школах одночасно чинним законодавством України не передбачено. Тобто дитина не може одночасно навчатися більше, ніж в одному закладі освіти.
У відповідності до Наказу МОН України від 12.01.2016 року “Про затвердження Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти“, зокрема Розділу ІІІ п.1 абз.2 “батьки, інші законні представники здобувачів освіти можуть на договірних засадах залучати до організації здобуття освіти за сімейною (домашньою) формою інших суб’єктів освітньої діяльності, у тому числі суб’єктів, які забезпечують здобуття неформальної освіти”.
У відповідності Розділу ІІІ п.5 Положення “здобувачі освіти за сімейною (домашньою) формою проходять підсумкове (семестрове та річне, що здійснюється за результатами семестрового) оцінювання, а також атестацію”. Також у Розділі ІІІ п.5 зазначено, що батьки мають право на додаткове оцінювання, тобто більше двох разів на рік (якщо дитина навчається за Державним стандартом початкової освіти). Навчальний час для проведення формувального оцінювання визначає заклад освіти, але не більше ніж 4 навчальні дні упродовж навчального року.
Формувальне та підсумкове оцінювання відбувається за спільної участі педагогічного працівника та одного з батьків, інших законних представників і може бути організовано в освітньому середовищі, звичному для дитини.
Таким чином, комунальний/державний заклад освіти не може визнати оцінювання дитини у приватному закладі освіти.
2. Підкажіть, будь ласка, як написати класному керівнику від мами відмову від фізкультури? У нас навчання дистанційно проводиться і дитина не хоче бути на останньому уроці. Дитина ходить на футбол після уроків, і я як мама маю право написати відмовлення від дистанційної фізкультури. Це для мене неправильно, вчителька включає відео на ютубі і говорить, які потрібно робити рухи, а сама сидить і нічого не робить. Як правильно написати відмову, підкажіть будь ласка.
Ця можливість передбачена чинним законодавством, але треба врахувати наступне.
Освітня програма українських шкіл складається з трьох частин:
- предмети, обов’язкові для вивчення (інваріантна складова),
- вибіркові (варіативна складова)
- факультативні (необов’язкові) предмети.
Невідвідування предметів, обов’язкових для вивчення, та вибіркових предметів може призвести до неатестації по них за результатами річного оцінювання.
Отже, відмова від фізкультури тягне за собою неатестацію з цого предмета.
Але наказ МОН № 405 від 20.04.2018 року “Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти II ступеня” визначає таке:
“Для недопущення перевантаження учнів необхідно враховувати їх навчання в закладах освіти іншого типу (художніх, музичних, спортивних школах тощо). Так, у закладах загальної середньої освіти за рішенням педагогічної ради при оцінюванні учнів дозволяється враховувати результати їх навчання з відповідних предметів (музика, фізична культура тощо) у позашкільних закладах.”
Отже, якщо ваша дитина займається футболом у закладі позашкільної освіти, ви можете звернутися із відповідною заявою (яка має бути обов’язково зареєстрована і на яку школа зобов’язана надати письмову відповідь). Після цього школа рішенням педради може зарахувати навчання у закладі позашкільної освіти, якщо є рішення педагогічної ради.
3. Що порадите робити з тими дітьми, які живуть за кордоном і невиходять на зв’язок? Батьки теж не реагують на звернення, роботи не виконуються. Чи існує механізм відрахування?
Вичерпний перелік підстав відрахування дитини міститься у розділі ІV Відрахування учнів із закладів освіти Наказу МОН України “Про затвердження Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти“ від 16.04.2018 №367 (які здобувають (здобували) повну загальну середню освіту в закладах освіти, розташованих на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, та/або учнів, щодо яких відсутня будь-яка інформація про місце їхнього проживання (перебування)).
Зокрема Порядок передбачає, що із закладу освіти відраховуються учні, які:
- здобули повну загальну середню освіту та отримали відповідний документ про освіту;
- зараховані до іншого закладу освіти для здобуття повної загальної середньої освіти;
- переводяться до іншого закладу освіти відповідно до розділу ІІІ цього Порядку;
- вибувають на постійне місце проживання (перебування) за межі України;
- у зв’язку зі смертю;
- у зв’язку з ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням (зміною) типу, зупиненням діяльності закладів освіти.
Треба мати на увазі, що у відповідності до п.7 Наказу МОН України 14.07.2015 № 762 “Про затвердження Порядку переведення учнів закладу загальної середньої освіти на наступний рік навчання” “учні, які не мають результатів річного оцінювання та/або державної підсумкової атестації у зв’язку з невідвідуванням закладу загальної середньої освіти більше шести останніх місяців навчального року поспіль та за умови відсутності будь-яких відомостей щодо місця проживання чи місцеперебування учнів або їхніх батьків, інших законних представників, визнаються такими, що вибули із закладу загальної середньої освіти”.
Проте заборонено відраховувати учнів які вчились у школах, розташованих на територіях, де ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, та/або учнів, щодо яких відсутня будь-яка інформація про місце їхнього проживання (перебування) крім випадків ліквідації, реорганізації, перепрофілювання (зміни) типу, зупинення діяльності таких закладів освіти.
Таким чином, рішенням педагогічної ради заклад освіти може відрахувати дитину за пропуски, якщо дитина не відвідує заклад освіти більше 6 місяців.
4. Доброго вечора, підкажіть, будь ласка, чи можливо отримати пільги на харчування, якщо чоловік військовий і має Форму 5? Чи потрібен тільки статус учасника бойових дій (УБД)?
З 1 жовтня 2024 року учні початкових класів (1-4 клас) отримують безоплатне одноразове харчування в школах. Держава покриває витрати лише на одноразове гаряче харчування, тож це може бути або сніданок, або обід. Якщо учні на першій зміні – це буде сніданок, якщо на другій – обід.
У 2025 – 2026 році Уряд має реалізувати забезпечення безкоштовного харчування для всіх учнів шкіл.
Право на безоплатне харчування мають діти:
- сироти;
- позбавлені батьківського піклування;
- з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах);
- з малозабезпечених сімей;
- з сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, учасників бойових дій;
- внутрішньо переміщені особи;
- зі статусом дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів
Як бачимо, у цьому переліку немає дітей УБД, кошти на це державним бюджетом не передбачаються. Однак така можливість існує, якщо ці пільги встановить місцева влада, виділивши кошти своїм рішенням із місцевого бюджету.
Дізнатися про пільги можна, звернувшись до органів управління освіти (відділів, управлінь, департаментів освіти) територіальної громади.
Важливо зазначити, що заклад освіти не має права вимагати будь-які документи, які не передбачені законодавством. Отже для підтвердження пільги батьки мають надати один із таких документи (залежно від виду пільги):
- Для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського виховання, документом, що підтверджує отримання пільги на харчування може бути рішення суду або місцевого виконавчого комітету про надання відповідного статусу.
- Для дітей із особливими освітніми потребами – це висновок інклюзивно-ресурсного центру.
- Для батьків дітей із малозабезпечених сімей підставою для звільнення від плати за харчування є довідка про призначення державної соціальної допомоги, видана органами праці та соціального захисту.
- Для дітей учасників війни, залежно від ситуації (інвалідність одного з батьків, смерть, участь у бойових діях), це можуть бути відповідні посвідчення батьків.
- Для дітей – внутрішньо переміщених осіб – довідка про взяття на облік ВПО.
- Для дітей із багатодітних сімей – копія посвідчення про надання статусу багатодітної сім’ї.
Форма 5 – найпоширеніша та найпростіша довідка, яку можуть отримати військовослужбовці. Це підтвердження того, що певна особа проходить службу в конкретному підрозділі.
У цій довідці зазначаються:
- військове звання;
- прізвище, ім’я та по батькові;
- назва військової частини або підрозділу, де служить військовослужбовець;
- установа, для якої видається довідка: банк, навчальний заклад, Центр надання адміністративних послуг або “за запитом”/”за потребою”.
Довідка чинна до одного місяця (бажано оновлювати кожні 10 днів). Після звільнення з лав Збройних Сил, довідку видає Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК).
Важливо врахувати, що у Формі 5 не зазначається інформація про участь у бойових діях, тому для підтвердження права на пільгу, яка може бути встановлена місцевою владою, потрібно надати копію посвідчення УБД.
5. Куди можна поскаржитися на відсутність харчування в школі?
Відповідно до статті 32 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить: управління закладами освіти, які належать територіальним громадам або передані їм, та організація харчування у цих закладах.
Отже – це питання має вирішити місцева влада як засновник закладу освіти. Однак школа також має певні повноваження у цьому питанні, тому рекомендуємо спочатку подати і зареєструвати письмову заяву до керівника закладу освіти (директора школи) з проханням організувати харчування дітей.
Відповідно до вимог ст. 20 Закону України “Про звернення громадян”, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Водночас, відповідно до вимог ст. 7 вказаного закону, та враховуючи, що організація харчування може не входити до повноважень закладу освіти, заклад освіти (школа) в термін не більше п’яти днів пересилає заяву за належністю відповідному органу чи посадовій особі (тобто – місцевій владі). Про це школа має негайно повідомити заявника.