Українських школярів готують до міжнародного випробування: які знання перевірятимуть
В школах проведуть глобальне дослідження
З 17 березня по 4 травня 2025 року в Україні розпочнеться основний етап міжнародного дослідження якості освіти PISA-2025. Український центр оцінювання якості освіти оголосив, що 15-річні підлітки, які є цільовою аудиторією дослідження, пройдуть тестування та анкетування, а також участь візьмуть керівники закладів освіти з вибірки.
PISA (Programme for International Student Assessment) — це глобальне дослідження, яке започатковане ОЕСР у 1997 році. Воно оцінює рівень знань учнів у понад 80 країнах світу за трьома основними напрямками:
математика,
читання,
природничі науки.
У 2025 році дослідження знову зосередиться на природничо-науковій освіті, як це було в 2006 і 2015 роках, із додатковим аналізом математичних та читацьких компетенцій.
Вибірку закладів освіти в Україні формує міжнародне агентство Westat. Проте, як і в попередньому циклі 2022 року, через безпекову ситуацію виключаються навчальні заклади з регіонів, де проведення тестувань є неможливим.
PISA дозволяє оцінити, як підлітки застосовують знання у реальних ситуаціях, а також порівняти рівень української освіти зі світовими стандартами.
За даними PISA-2022, українські школярі демонструють відставання:
на 1,5 року з математики та природничих наук,
на 2,5 роки з читання порівняно з однолітками з країн ОЕСР.
Лише 58% досягли базового рівня математичної грамотності, 59% — читацької, 66% — природничої.
PISA-2025 стане можливістю перевірити, чи вдалося покращити результати, незважаючи на складні обставини війни та освітніх реформ.