facebook

Чи обов`язково включати представників профспілкових організацій до складу атестаційних комісій в закладах освіти?

Чи обов`язково включати представників профспілкових організацій до складу атестаційних комісій в закладах освіти?

Відповідно до абз. 4 п. 2 Розділу ІІ Положення про атестацію педагогічних працівників затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 09 вересня 2022 року № 805 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України 10 вересня 2024 року № 1277) (далі – Положення №805) за поданням та відповідно до рішення уповноваженого профспілкового органу (за наявності у закладі освіти) або на територіальному рівні декількох профспілкових організацій (у разі їх створення) – за рішенням спільного представницького органу профспілок, до складу атестаційної комісії включаються за згодою представники первинних або територіальних профспілкових організацій у кількості не більше ніж 2 особи.

В Листі МОН № 1/23112-24 від 10.12.2024  «Про проведення атестації педагогічних працівників у 2024/2025 навчальному році» зазначено, що до складу атестаційних комісії за умови подання та наявності відповідного рішення уповноваженого профспілкового органу (за наявності у закладі освіти) або на територіальному рівні декількох профспілкових організацій (у разі їх створення) – за рішенням спільного представницького органу профспілок, мають бути обов’язково включені представники первинних або територіальних профспілкових організацій у кількості не більше ніж 2 особи.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»  професійна спілка (профспілка) – ДОБРОВІЛЬНА неприбуткова громадська організація, що об’єднує громадян, пов’язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання).

Чтайте також:  "Те, що не здатні зробити дорослі, повісимо на дітей?" Учителька сказала, чому залишати учнів на другий рік неефективно

Відповідно до ч. 1 ст. 245 Кодексу законів про працю України працівники мають право брати участь в управлінні підприємствами, установами, організаціями через загальні збори (конференції), ради трудових колективів, професійні спілки, які діють у трудових колективах, інші органи, уповноважені трудовим колективом на представництво, вносити пропозиції щодо поліпшення роботи підприємства, установи, організації, а також з питань соціально-культурного і побутового обслуговування.

Отже, керуючись вищевикладеним:

1.  Професійна спілка – це добровільна неприбуткова громадська організація. Значення слова «добровільний» вказує на здійснення волі з  власного бажання,  без насилля, примусу.

2.  Кодекс законів про працю України  регулює реалізацію права працівників на участь в управлінні установами не лише через професійні спілки, а й інші органи  уповноважені трудовим колективом на представництво вносити пропозиції щодо поліпшення роботи установи та інше. Таким чином, надаючи альтернативу вибору.

3.  У разі виходу всіх працівників трудового колективу із членів профспілки, трудовий колектив обирає собі інший орган, який представлятиме його інтереси і представники цього органу мають бути включені до складу атестаційних комісій.

4. Вихід всіх членів колективу із профспілкової організації, вказує на припинення будь-яких взаємин працівників із цією організацією.

5. Законодавством України не передбачена відповідальність керівника закладу освіти за включення до складу атестаційної комісії  представників інших органів трудових колективів крім профспілкових організацій.

Чтайте також:  "Усі ці тренінги, гранти, конференції – як мертвому кадило": аналітик дав пораду, як покращити якість шкільної освіти

Держава гарантує кадрову автономію закладів освіти.

6. Листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, не встановлюють правових норм та мають лише інформаційний характер.

Джерело:Лілія Орел

Джерело.


Повернутись вверх