Що робити вчителям, якщо повітряна тривога триває довше, ніж мали б тривати уроки?
Інформує Нова Українська школа.
Коли діти знаходяться в закладі освіти, за їхнє життя та здоров’я відповідають педагогічні працівники. Власне, вчитель “є відповідальним за збереження життя і здоров’я здобувачів освіти під час освітнього процесу;… здійснює контроль за виконанням здобувачами освіти правил (інструкцій) з безпеки” (це визначено в підпунктах 1, 5 пункту 6 розділу IV Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти).
Тут важливо сказати, що освітній процес – це не тільки уроки, а весь час перебування учня у закладі освіти. Як йдеться в пункті 16 частини 1 статті 1 Закону України “Про освіту”, “освітній процес – система науково-методичних і педагогічних заходів, спрямованих на розвиток особистості шляхом формування та застосування її компетентностей”.
Втім, освітнє законодавство визначає, що саме батьки зобов’язані повсякчас дбати про благополуччя дитини: “батьки здобувачів освіти зобов’язані… дбати про фізичне і психічне здоров’я дитини, сприяти розвитку її здібностей, формувати навички здорового способу життя” (абзац 5 частини 3 статті 55 Закону України “Про освіту”).
Тобто, у розумінні законодавства, заклад освіти допомагає дбати про дитину, але не замінює батьків навіть на час перебування дитини в школі: “Держава надає батькам здобувачів освіти допомогу у виконанні ними своїх обов’язків, захищає права сім’ї” (частина 4 статті 55 Закону України “Про освіту”).
Вчитель має гарантувати, що діти перебувають в укритті під час повітряної тривоги, тобто, вчасно повідомити про загрозу, супроводжувати до укриття і залишатися там з учнями до відбою повітряної тривоги. Тож, попри те, чи закінчилися у вчителя уроки за розкладом, залишати укриття до закінчення повітряної тривоги педагоги й учні не мають права: “Вихід зі споруди здійснюється в разі надходження інформації про відсутність небезпеки (після уточнення обстановки в районі споруди), а також у випадках вимушеної евакуації в порядку, встановленому командиром (відповідальною особою)” (пункти 15-16 “Порядку заповнення та перебування в спорудах фонду захисних споруд цивільного захисту”).
Втім, педагог не може фізично утримувати або розшукувати тих дітей, які самовільно залишили школу дорогою до укриття. У такому випадку вчителю варто повідомити батьків цих дітей, які самовільно вийшли із закладу освіти, та адміністрацію закладу.
Ніякої відповідальності для учнів-“втікачів” (незалежно від того, чи є ракетна небезпека у цей час) у законодавстві не передбачено. Але про такі випадки краще повідомляти ювенальну поліцію чи шкільних поліцейських, аби ті провели з учнями профілактичні бесіди.