“Поставте хоч на бал вище!” Що робити вчителю, якщо учень випрошує оцінку
Оцінки в шкільному журналі залишаються потужним мотиватором для дітей. Тож коли вчитель їх виставляє, школярі можуть випрошувати отримати хоч на бал вище. Така ситуація може поставити педагога в незручне становище.
Вчителька української мови та літератури Діана Мельникова в інтервʼю Освіторії поділилась порадами, як не переходити межу професійної етики та витримати тиск від школярів. За її словами, варто проявляти принциповість та не ставити оцінок, через які учні прийдуть зʼясовувати стосунки.
Також педагогиня радить пояснювати дітям та мотивувати їх звертати увагу не лише на бали, але й на результат власних знань та вмінь. Мельникова зауважує, що бувають ситуації, коли варто піти на поступки, але для таких випадків мають бути підстави. Навіть, якщо учень намагається “взяти штурмом” вчителя, педагог має вести конструктивний діалог, аргументуючи своє рішення.
Педагогиня рекомендує наголошувати школярам, що оцінка – це лише показник проміжного результату, а не ставлення до дитини. Також важливо вміти визнавати свої помилки, наприклад, коли вчитель пропустив помилку або недорахував бал.
Мельникова каже, що важливо дотримуватися взаємоповаги у школі. Проте, на жаль, в Україні нерідко це відсутнє. Інколи школярі можуть висувати претензії або вимагати щось в ультимативній грубій формі, сперечатися, незалежно від того, чи мають вони рацію.
Тож, за словами педагогині, взаємоповага є наслідком дотримання правил та норм спілкування. І вчителі й школярі мають певні права і обовʼязки. Мельникова каже, що заслужений низький бал, зауваження – не привід поводитися нечемно. Вона підкреслює, що коли людина поважає інших, то й сама матиме повагу.