facebook

Чи залишаться українські вчителі при роботі

Чи залишаться українські вчителі при роботі: експертне обговорення у медіа-центрі

З початком повномасштабного вторгнення Росії за кордоном опинилися велика кількість українських школярів. Хтось залишається в інших країнах з міркувань безпеки, хтось вважає, що закордонна освіта відкриває більші перспективи у майбутньому, а чиїсь батьки бояться економічної кризи і залишитися в Україні без роботи.

16 червня 2022 року в Українському кризовому медіа-центрі відбулося експертне обговорення питань нового навчального року в умовах війни. Експерти з’ясовували як відтік дітей шкільного віку вплине на зайнятість освітян і чи загрожує українським вчителям безробіття вже з 1 вересня та разом із представниками влади аналізували які можливі кроки для підтримки українських вчителів.

Спікерами заходу були:

  • Юрій Кононенко, начальник головного управління загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України;
  • Сергій Романюк, заступник Голови Профспілки працівників освіти і науки України;
  • Сергій Горбачов, перший Освітній омбудсмен України;
  • Оксана Макаренко, співзасновниця ГО «Смарт освіта» (онлайн);
  • Альона Хилько, освітня експертка.

За інформацією органів управління освітою на сьогодні 671 тисяч школярів перебуває за кордоном, приблизно 70 тисяч змінило місце перебування і вступило в школи в інших регіонах України. Також за кордоном перебуває 24 тисячі учителів.

Чтайте також:  Що робити, коли вчитель не відпускає учня в туалет: пояснення юристів

За словами Юрія Кононенко, начальника головного управління загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України, це великі цифри, адже загалом цього року в Україні загалом нараховувалося майже 4 мільйони 200 тисяч школярів.

Разом з тим, масовий виїзд дітей шкільного віку за кордон не може бути підставою для скорочення освітян.

Заступник Голови Профспілки Сергій Романюк наполягав на тому, що класи, які вже сформовані мають і надалі фінансуватися в визначеному обсязі. Він пояснював, що на період військового стану не можна вносити зміни в бюджетне фінансування і освітню субвенцію розподіляти за тою прогнозованою наповненістю класів, яка може виникнути в цей період.

Сергій Романюк також підкреслив, що навіть з 1 липня коли на освітні субвенції будуть направлятися скорочені кошти, неповні виплати вчителям можна буде робити тільки за необов’язковими статтями (наприклад, за складність і напруженість роботи, ті, які у граничному розмірі тощо). Ті ж кошти, які передбачені законодавством, повинні виплачуватися повною мірою.

Учасники обговорення також розповіли, що на жаль вже зараз поширені випадки коли освітян звільняють та не виплачують заробітні плати пояснюючи зовсім це не браком навантаження чи недостатнім фінансуванням.

З іншого боку є і об’єктивні причини через які освітяни не отримують заробітну плату. Наприклад, втрата доступу до казначейських рахунків, від’їзд або загибель відповідальних за перерахування коштів. Учасники підкреслили, що такі проблеми необхідно вирішити системно, адже наразі є тільки точкові рішення.

Чтайте також:  Відмінникам доведеться постаратися: в 5-9 класах повністю змінять систему оцінок

Джерело.


Повернутись вверх